Kategorie:

Czy można wydrukować dane modele anatomiczne w domu na drukarce 3d

Avatar
Opublikowane przez kasia

Wiele z nas na 100% dziwi się jak są tworzone modele anatomiczne. Istnieją one doskonałe odwzorowane z rzeczywistością dodatkowo posiadają szczegóły które normalnie oko nie zobaczy. Takie modele anatomiczne na samym starcie muszą być precyzyjne dane, które zdobywane są z danych radiologicznych z CT. Są wówczas wyjątkowo szczegółowe informacje, na jakich będzie opierał się cały druk. Modele anatomiczne w wydruku 3d na czym bezpośrednio polega ta metoda? Drukowanie 3d inaczej zwane drukowaniem przestrzennym polega ona na tworzeniu projektu, poprzez nanoszenie na niego dodatkowych warstw. Aby stworzyć modele anatomiczne musimy mieć 4 najważniejszych rzeczy:

 • 1. drukarki 3d
 • 2. modelu komputerowego
 • 3. programu, dzięki któremu będziemy potrafili zmienić konkretny model
 • środka z jakiego wytworzone zostaną modele anatomiczne czy np. żywica czy proszek.

Wszystkie modele anatomiczne są robione w analogiczny sposób. Modele anatomiczne są zawsze ruchome i co za tym idzie możemy poszczególne części ze sobą zespolić. Znacznie korzystnym przykładem są modele anatomiczne czaszki ludzi. Czaszka osteopatyczna, która składa się z aż 22 części. Tego stylu modele anatomiczne doskonale sprawdzają się dla licealistów lub lekarzy.

Możemy ją dokładnie podzielić na fragmenty:

 • Obejmuje miednicę (połowę) z pełnowymiarową
 • kością udową,
 • rzepką,
 • piszczelem i strzałką,
 • stępem,
 • śródstopiem,
 • flangami.

Pokazuje elastyczność kolan i kostek. Jedni możemy zauważyć jak takie modele anatomiczne pomagają w szkole. Możemy zrozumieć dokładne umiejscowienie każdej części, a tego gatunku modele anatomiczne są robione w kształcie rzeczywistym. Dzięki czemu jeszcze szybciej jest się uczyć. Inne ciekawe modele anatomiczne to typy kości, które dodatkowo możemy ze sobą swobodnie łączyć. Niezwykle interesujące dla mnie modele anatomiczne to: 1. Modele anatomiczne żebra- łączą się z 12 części. Ma wymiar jak u dorosłego człowieka. 2. Modele anatomiczne czaszki osoby dorosłej – kości rozmontowane w walizce – jest do kompletny wybór dla studentów fizjoterapii. Dzięki niemu umiemy bezpośrednio dobrać kości do czaszki, zobaczyć szwy i otwory, jakie są w niej umieszczone. Dzięki precyzji i wyjątkowemu odzwierciedleniu możemy zauważyć podobnie jak funkcjonują nerwy. Tekstury w tym modelu anatomicznym są zachowane tak samo jak w realnej prawdziwej czaszce. Modele anatomiczne 3d są coraz bardziej jasne nie tylko na szkołach wyższych, lecz również w klasycznych szkołach. Mają z nich uczniowie poznając ludzkie ciało. Modele anatomiczne maja to do siebie że prezentują się i prezentują się tak samo jak ludzkie. Jest to rozwiązanie zarówno dla lekarzy w szpitalach, jacy mogą małym pacjentom pokazać operacje jaką będą mieli i co właśnie będą wykonywali. Modele anatomiczne są coraz bardziej precyzyjniejsze, a druk 3d staje się coraz bardziej innowacyjny technologicznie.